Automatyczne oświetlenie – czy warto?
Twój Dom

Automatyczne oświetlenie – czy warto?

Rozwój technologii zdecydowanie ułatwia nam codzienne funkcjonowanie oraz zachęca nas do korzystania z nowych rozwiązań. Automatyczne sterowanie światłem jest dzisiaj dostępne niemal dla każdego. Czy warto zamontować taki system? Poniżej poznacie jego wady i zalety.

Zastosowanie automatycznego oświetlenia na przestrzeni lat stało się bardzo popularne i coraz więcej ludzi zaczyna korzystać z tego rozwiązania. System sprawdza się zarówno w wewnątrz domu, jak i na zewnątrz. Umożliwia komfort i bezpieczeństwo poruszania. Idealnie sprawdza się w dużych domach, gdzie istnieje wiele źródeł światła. Przed podjęciem decyzji o zamontowaniu automatycznego uruchamiania światła, warto dowiedzieć się kilku niezbędnych informacji.

Jak działa automatyczne oświetlenie?

Światło automatyczne działa na ruch. System wyposażony jest w czujniki, które rejestrują poruszanie się w ich obszarze. W ten sposób światła zapalają się w momencie, kiedy ktoś znajdzie się w pobliżu czujnika i gasną, kiedy wyjdzie poza jego obszar. Taki rodzaj czujników idealnie sprawdza się w miejscach o nieregularnym ruchu, np.: klatka schodowa, korytarze, strych czy piwnica. Istnieją także czujniki, które włączają się, gdy spadnie określony poziom światła w pomieszczeniu.

Sprawdź dostępną na stronie e-klosz.pl ofertę lamp do domu i ogrodu oraz wiele innych

https://www.e-klosz.pl/

Czujniki mogą posiadać różne rodzaje częstotliwości, dlatego jeśli chcemy oświetlić w ten sposób wnętrze domu, powinniśmy zadbać o konkretny rodzaj systemu. Najlepsze będą czujniki o dużej częstotliwości (tzw. aktywne), które natychmiast reagują na ruch. W porównaniu z czujnikami na podczerwień nie mają one ograniczeń ,,czułości” związanych z temperaturą otoczenia itp. Co ciekawe, czujniki mogą być umieszczane we wnętrzach lamp, dlatego nie musimy rezygnować z atrakcyjnego wyglądu lamp.

Zalety i wady automatycznego oświetlenia

Jedną z podstawowych zalet tego systemu jest to, że nie musimy za każdym razem naciskać przełączników w pomieszczeniu. Oczywiście istnieje jeden wspólny i centralny punkt sterowania, który umożliwia nam włączenie i wyłączenie systemu. Dzięki temu nie musimy martwić się o umieszczanie przełączników na ścianach.

Automatyczne oświetlenie jest komfortowe oraz bezpieczne, szczególnie jeśli chodzi o oświetlenie takich miejsc jak schody czy miejsca przed domem. Oprócz tego jest dużym udogodnieniem, szczególnie jeśli wychodzimy w pośpiechu.

To energooszczędne rozwiązanie. Czujniki zapewniają nam bezpieczeństwo i wygodę, jeśli chodzi o czynność zapalania i włączania światła. Nie musimy martwić się tym, że zapomnieliśmy wyłączyć światła.

Minusem automatycznego sterowania światłem jest to, że włączające się światło może przeszkadzać innym domownikom. Oprócz tego nie każdy system pozwala regulować natężenie oświetlenia, dlatego w każdym pomieszczeniu będzie pojawiał się ten sam poziom światła.

Jeśli chodzi o światło zewnętrze, wadą jest to, że światło może uruchamiać się w każdej sytuacji, gdy wyczuje ruch, a więc kiedy wyczuje ruch lub przechodniów. Warto zatem zadbać, aby czujnik znajdował się w odpowiedniej odległości od ulicy.

One Comment

Post Comment