Co warto wiedzieć o domach opieki?
Twoja Rodzina

Co warto wiedzieć o domach opieki?

Starość prędzej czy później dopadnie każdego z nas. Choć nie myślimy o tym, co z czasem widzimy po sobie pierwsze oznaki starzenia. Mogą być to zmarszczki, problemy z pamięcią, mniejsza sprawność czy inne choroby starcze.

Starość nie musi jednak oznaczać niczego negatywnego. Mimo to wiele osób kojarzy to z okresem nudy, samotności i czekania na śmierć. Ludzie na emeryturze stają się mniej aktywni, nie wychodzą tak często z domu, domaga ich demencja i depresja. Kolejnym błędem, jaki popełniany przez spore grono osób jest błędne postrzeganie domów starości. Domy opieki z roku na rok powiększają się, tworzą się nowe placówki a ich oferta staje się coraz bardziej różnorodna. Zatem na jakiej zasadzie działają domy opieki i dlaczego nie należy się ich bać?

Opłata za pobyt

Domy opieki to zwykle placówki prywatne, choć istnieją te należące do państwa. Większość z nich trzyma się jednego sposobu płatności za pobyt seniora. Jest to stała opłata uiszczana co miesiąc, będąca maksymalnie jakąś częścią pensji osoby starszej. Procent kwoty emerytury jest zależy od domu opieki. Jest to zwykle od 60 procent do 80 procent miesięcznej emerytury. Z jednej strony zapewnia to gwarancję wypłacalności seniora dla placówki, z drugiej pozwala osobie starszej zostawić sobie oszczędności. Miesięczna opłata za pobyt zależna jest od wielu rzeczy. Jest to między innymi lokalizacja placówki, jej standard, kompleksowość usług itp. Ceny za miesięczny pobyt wahają się od 2,5 tysiąca złotych do nawet 7 tysięcy złotych. Inne czynniki mające wpływ na tę kwotę to także wybór pokoju – pokoju jednoosobowego lub wieloosobowego. Różne domy proponują także rozmaite pakiety usług z opcją ich poszerzenia.

Dla kogo dom seniora?

Spora część społeczeństwa cały czas utożsamia dom opieki z przechowalnią dla osób starszych i opuszczonych. Dom seniora może stać się doskonałym miejscem na spędzenie okresu starczego dla szerokiego grona osób. W wielu przypadkach są to osoby, które w ostatnim czasie straciły współmałżonka i szukają kontaktu z innymi osobami. Mogą to być jednak małżeństwa, które pewniej i bezpieczniej będą czuły się pod opieką wykwalifikowanej kadry. Domy opieki zamieszkiwane są przez osoby, których dzieci wyemigrowały i mieszkają na stałe poza Polską, a także inne osoby w dojrzałym wieku, które wymagają stałej opieki z różnych powodów. Może być to na przykład zaawansowane stadium Alzheimera, trudności w codziennym funkcjonowaniu, kalectwo itp.

Jak wygląda życie w domu seniora?

Życie w domach seniora odbywa się na bardzo wysokim poziomie. Nad standardem oferowanych usług czuwa wiele organizacji zajmujących się przestrzeganiem praw człowieka, sanepid itp. Podstawową opieką jest oczywiście fachowa opieka medyczna. Pielęgniarki w domach seniora są zwykle przeszkolone w tym względzie i posiadają doświadczenie w opiece nad osobami starszymi. W placówkach dla seniorów w określonych dniach i godzinach pracuje lekarz, który regularnie odwiedza seniorów i czuwa nad ich stanem zdrowia.

Wyżywienie oferowane osobom starszym jest jak najbardziej dopasowane do ich zapotrzebowań i ewentualnych przeciwwskazań lekarskich. Czas wolny osób starszych w domach zależy od własnych preferencji i upodobań. Jednak coraz więcej placówek poszerza swoją ofertę aktywności, by stawać się coraz bardziej konkurencyjne.

Zwykle są to spotkania z różnymi osobami, gimnastyka, wycieczki a nawet nauka obsługi komputera. Organizowane są różne warsztaty, które mają na celu jak największą aktywizację osób starszych mieszkających w domach opieki. To wszystko pokazuje, że życie po 60. roku życia wcale nie musi być nudne i smutne.

Aspekty praktyczne

Dodatkową zaletą domów opieki jest posiadanie specjalistycznego sprzętu dla seniorów, który ułatwia im codzienne funkcjonowanie jak na przykład wózki, laski, balkoniki, chodziki itp. Opieka sprawowana jest przez całą dobę, tak więc osoby bliskie mogą mieć pewność, że ich rodzice są w dobrych rękach.

Problem samotności

Wiele z osób mieszkających w domach seniora oprócz opieki na najwyższym poziomie najbardziej ceni sobie towarzystwo innych ludzi. Jest to bardzo pożądane zwłaszcza przez osoby mieszkające samotnie, które mają bardzo mało kontaktu z innymi ludźmi. Ciągłe interakcje sprawiają, że pacjenci czują się lepiej, mają więcej energii i przekłada się to na ich samopoczucie, jako że znajdują się pośród osób bardzo podobnych do nich samych.

Zatem starość będzie taką, jaką sami ją sobie namalujemy. Okres dojrzałego wieku może być pełen przygód i przeżyć, na jakie nie mieliśmy czasu. gdy byliśmy młodsi. To także wspaniałe chwile spędzone z wnukami i obserwowanie jak bardzo zmieniają się na naszych oczach. Warto przemyśleć także zamieszkanie w domu opieki.

Może to okazać się dla nas wspaniałą okazją na aktywne i miłe spędzenie czasu w towarzystwie. Z drugiej strony takie placówki dają nam gwarancję najwyższych standardów co do opieki i troski o nasze zdrowie. Oferty domów są bardzo różnorodne, tak więc każdy jest w stanie znaleźć coś, co będzie spełniać jego oczekiwania.

Artykuł został przygotowany i opublikowany przez profesjonalną opiekę osób starszych którą zapewnia http://wigor.org – przyjazna atmosfera połączona z troską o kondycję fizyczną i psychiczną seniorów.

Post Comment