Dlaczego tenis ziemny cieszy się taką popularnością?
Twój Sport i Twoje Zdrowie

Dlaczego tenis ziemny cieszy się taką popularnością?

Bekhend, forhend, wolej, slajs, smecz – to zaledwie kilka terminów tenisowych, które pojawiają się w literaturze fachowej czy padają z ust komentatorów sportowych podczas meczów. Bez względu na to, czy sami gramy w tenisa, czy jesteśmy zapalonymi obserwatorami tego sportu, warto znać i rozumieć te określenia, aby w pełni cieszyć się tenisem i bogactwem występujących w nim zagrań. Co zatem kryje się za tenisowym żargonem?

Jeśli wziąć pod uwagę same zasady gry, tenis nie jest zbyt skomplikowany. Wszystko zmienia się, gdy zdajemy sobie sprawę, jak wiele różnorodnych terminów jest z nim związanych oraz ile precyzji i siły potrzeba, aby skutecznie prowadzić grę. Bez wątpienia w tenisie najważniejszą rolę odgrywają uderzenia, które posiadają specjalistyczne nazwy pochodzące z języka angielskiego. Oto kilka podstawowych zagrań tenisowych wraz z ich objaśnieniem.

Serwis
Z ang. serve lub service. To uderzenie zapewne znane jest wszystkim, gdyż to właśnie ono rozpoczyna grę. Serwis jest zagrywany zza linii kortu i musi trafić w pole serwisowe przeciwnika (tzw. karo serwisowe). Jeśli serwis jest wykonany bezbłędnie, wówczas jest szansa na asa – ma on miejsce wtedy, gdy drugi gracz nie jest w stanie odebrać zaserwowanej piłki. Niektórzy tenisiści potrafią zaserwować nawet z prędkością ponad 200 km/h.

Bekhend i forhend
Z ang. backhand i forehand. Bekhend i forhend to dwa podstawowe zagrania w tenisie. Bekhend to uderzenie zewnętrzną stroną rakiety, podczas gdy forhend – wewnętrzną. Bekhend bardzo często wykonywany jest oburącz, jednak może być także wyprowadzony jedną ręką. Natomiast przy forhendzie rakietę trzyma się daleko od ciała, po prawej stronie – gracze praworęczni lub po lewej – gracze leworęczni.

Wolej
Z ang. volley. Jest to uderzenie piłki podczas wymiany wykonane jeszcze zanim zetknie się ona z kortem. Właśnie ze względu na brak kontaktu piłki z podłożem takie zagrania przeprowadzane są najczęściej blisko siatki. Jest to jedno z podstawowych uderzeń w tenisie ofensywnym. Może być wykonywany zarówno z bekhendu jak i forhendu.

Półwolej
Z ang. half volley. Jest to uderzenie podobne do woleja, z tą różnicą, że tenisista wykonuje je już po odbiciu się piłki od nawierzchni kortu, ale jeszcze zanim przekroczy ona linię kolan. Ten rodzaj uderzenia jest jednym z najtrudniejszych w tenisie.

Smecz
Z ang. smash. Jest to zagranie znad głowy, które posyła piłkę z dół na pole przeciwnika z bardzo dużą prędkością. Właśnie z powodu siły tych zagrań, smecze często kończą wymianę i powodują zdobycie punktu. Smecze głównie są wykonywane jako uderzenia płaskie (czyli piłce nie jest nadawana rotacja). Można je porównać do serwisu.

Lob
Grając uderzenie zwane lobem, posyła się piłkę wysoko w górę na drugą stronę kortu, najczęściej ponad rywalem. W niektórych przypadkach niewłaściwie zagrany lob może zakończyć się smeczem przeciwnika, dlatego tak ważne jest, aby był wykonany precyzyjnie i najlepiej jak najbliżej linii końcowej kortu, a nie posłany w jego centralną część.

Skrót
Z ang. drop shot. Jest to zagranie, którego celem jest posłanie piłki na stronę przeciwnika jak najbliżej siatki. Skróty często grane są, gdy przeciwnik znajduje się w rejonach linii końcowej, wówczas szansa na odebranie przez niego takiej piłki jest niewielka. Dodatkowo przy graniu skrótu dobrze jest markować uderzenie, aby rywal do samego końca nie był pewny, jakie zagranie wykonamy.

Slajs
Z ang. slice. Jest to uderzenie za pomocą którego nadajemy piłce rotację wsteczną (lub ewentualnie wsteczno-boczną), aby nieco straciła swoją prędkość i odbiła się nisko od kortu po stronie rywala. Slajs może być stosowany jako uderzenie ofensywne, defensywne, a także, aby zmienić szybkość prowadzenia gry i wybić tym samym przeciwnika z rytmu wymiany.

Tenis to sport charakteryzujący się bardzo szeroką gamą różnorodnych uderzeń. Dzięki znajomości tenisowego języka i występujących w nim terminów można nie tylko grać bardziej świadomie, ale też z większą przyjemnością śledzić zmagania tenisistów podczas transmisji telewizyjnych.

Jeśli chcesz zacząć przygodę z tym fantastycznym sportem odwiedź skleptenisowy24.pl w którym w bardzo dobrej cenie możesz zakupić wszystko co konieczne do uprawy tego sportu.

2 Comments

  1. Backhand i forehand to tak powszechne terminy, że chyba nie ma nikogo, kto by nie wiedział co oznaczają. No ale ze slajsem mogły być już problemy, tak myśle :p

    Reply

Post Comment