Franczyza w Polsce
Twój Biznes

Franczyza w Polsce

Ostatnie lata z całą pewnością sprzyjały franczyzie. Po pierwsze na polski rynek weszło wiele międzynarodowych firm, którym zależało na otworzeniu swoich punktów w kraju. Poza tym społeczeństwo nad Wisłą bogaci się systematycznie. Co za tym idzie, ludzie wydają pieniądze chętniej i w większych ilościach. Najchętniej korzystają z oferty firm, które dobrze znają. I tutaj franczyza sprawdza się bardzo dobrze. Bez względu na kraj czy region, w którym znajdzie się klient, w swoim ulubionym punkcie gastronomicznym czy w sklepie poczuje się jak w domu.

Na czym polega franczyza

Najkrócej rzecz ujmując, franczyza stanowi jeden ze sposobów prowadzenia działalności gospodarczej. Jak już wspomniano, jeden z chętniej stosowanych modeli współpracy pomiędzy doświadczonymi firmami oraz początkującymi przedsiębiorcami. Ci ostatni mogą dzięki franczyzie liczyć na wsparcie merytoryczne oraz czerpanie z doświadczeń marki, która obroniła się swoimi produktami bądź usługami. Co za tym idzie posiada wiernych klientów w różnych częściach kraju i świata. Jej pracownicy dysponują praktyką oraz wiedzą, jak uruchomić, a następnie także poprowadzić prężnie funkcjonujący biznes. Na start franczyzobiorca otrzymuje wskazówki dotyczące między innymi wyposażenia, oferty oraz wyboru pracowników. Już po otwarciu może natomiast liczyć na dostęp do sieci dostawców i innych partnerów dużej, międzynarodowej sieci.

Franczyzawpolsce.pl – informacje ze świata franczyzy, baza franczyz i wiele innych

Wyzwania związane z franczyzą

Decydując się na franczyzę, przedsiębiorca nie powinien jednak łudzić się, że wsparcie dużej firmy otrzyma za darmo. Chcąc prowadzić interes pod jej szyldem, będzie musiał pójść na liczne ustępstwa. Między innymi dotyczące oferty dla klientów, reklamy czy sposobu prowadzenia polityki kadrowej. Na pewno nie zawsze łatwo przyjmuje się takie niepodlegające dyskusji wytyczne. Jednak bardziej samodzielni przedsiębiorcy podejmują znacznie większe ryzyko, a lokalny interes rzadko kiedy przynosi tak duże profity jak punkt należący do znanej sieci. Nawet po odliczeniu składki, którą trzeba zapłacić franczyzodawcy, i tak powinno sporo zostać. Zwłaszcza jeżeli przedsiębiorca przyłoży się do prowadzenia własnego biznesu i poświęci mu sporo uwagi oraz czasu.

Franczyza w Polsce to jeden ze sposobów, dzięki którym wielu młodych przedsiębiorczych rodaków mogło rozpocząć prowadzenie własnej działalności. Współpraca na ogół układa się dobrze, a wsparcie doświadczonej firmy na pewno się przydaje. Zwłaszcza na początku, kiedy właściciel działalności gospodarczej nie do końca wie, co i jak. Najwięcej oczywiście nauczy się w praktyce, ale oparcie oraz ochrona ze strony dużej sieci pomagają unikać podstawowych i często kosztownych błędów. Dzięki nim można zatem rozwinąć swoje przedsiębiorcze skrzydła bez obaw, że przyjdzie za te próby słono płacić. Nie każda franczyza kończy się sukcesem, ale generalnie firmy działające w ten sposób radzą sobie na polskim rynku dosyć dobrze. Głównie dlatego, że klienci niechętnie zmieniają swoje przyzwyczajenia. A kroki niemal odruchowo kierują do tych samych sklepów czy punktów usługowych.

Post Comment