Jaki wpływ na dzieci mają zabawki dla nich przeznaczone?
Twoja Rodzina

Jaki wpływ na dzieci mają zabawki dla nich przeznaczone?

Dzieci już od najmłodszych lat lubią bawić się zabawkami, wszelkiego rodzaju. Zaczyna się to momentu, kiedy zwracają uwagę na różne kształty, kolory, a także dźwięki. Rodzice kupują zabawki już niemowlętom, aby w wolnym czasie zająć ich uwagę. Podczas zakupów zabawek należy sprawdzić na ich proporcje, aby dopasować do wieku dziecka. Należy też zbadać, czy są bezpieczne, a przede wszystkim, czy mają certyfikaty unijne. Im młodsze dzieci, tym uwaga rodziców musi być baczniejsza, ponieważ dzieci mogą brać zabawki do buzi. Nie można pozwolić na to, aby dzieci je połknęły czy zatruły się substancjami, z jakich są one wykonane. Poza tym warto pokazywać dzieciom różnorodne zabawki, nie tylko te, które akurat są modne. Niemowlęta poznają świat za pomocą wzroku, dotyku, czucia i smaku. Zabawki, którymi się zainteresują, na pewno muszą być kolorowe, przyjemne, w postaci zwierzątek, a także grające i śpiewające. Niektóre z nich mogą pełnić funkcję usypiającą lub też rozśmieszającą. Kiedy dzieci są już w wieku przedszkolnym, coraz więcej rozumieją. Oznacza to, iż można zapoznać je z zabawkami edukacyjnymi. Są to przedmioty do zabawy, które pokazują dzieciom świat w formie bezpiecznej nauki. Dzięki nim mogą zapoznać się po raz pierwszy z literkami, cyferkami, czy nawet znakami drogowymi.

Dla sześciolatków są już oferowane zabawki edukacyjne tematyczne, aby mogły poznać świat fizyki, chemii, czy biologii po raz pierwszy. Nawet słynna kolejka na torach jako zabawka także może dawać wiedzę dzieciom o tym, jak wygląda komunikacja kolejowa. Dzieci są chłonne wiedzy w tak wczesnym wieku, dlatego zabawki im lepiej zaciekawiają umysły maluszków tym lepiej. Ma to ogromny wpływ na ogólny rozwój dziecka, ale to co najważniejsze, to to że stymulują mózg dziecka uruchamiając kolejne możliwości rozwojowe. Dzieci, które bawią się zabawkami o wiele szybciej stają się inteligentne, ponieważ zabawki mogą doskonale służyć do kojarzenia ze sobą różnych przedmiotów, czy to pod względem obrazków czy kolorów. Sklepy z zabawkami oferują całą gamę zabawek, począwszy od klocków, puzzli, zabawek ze zwierzętami, po układanki, czy przedmioty takie jak telefon, czy samochód. Jako, że wybór jest ogromny, to rodzice muszą wiedzieć, co dziecku dać w prezencie, mając na uwadze jego zainteresowania oraz rozwój. Coraz więcej zabawek pełni funkcję edukacyjną, ale są również takie, które rozwijają dziecko pod kątem twórczym, artystycznym, kulinarnym, muzycznym czy motoryzacyjnym. Zabawki tego typu mogą sprawić, że dziecko odnajdzie swoją pasję i będzie chciało ją realizować w życiu dorosłym.

Kiedy dziecko dorośnie, wówczas doskonale pamięta, czym się bawiło i czy sprawiało mu to radość. Nie jest powiedziane, że dziewczynki powinny bawić się tylko lalkami, a chłopcy samochodami, ponieważ zainteresowania są bardzo różnorodne. Każde dziecko należy potraktować indywidualnie i bacznie zwracać uwagę na to, do jakich zabawek najbardziej je ciągnie. Być może wcale nie trzeba ich kupować jako gotowych, jeśli dziecko ma zmysł projektowania. W takiej sytuacji należy dać dziecku pole do popisu aby stworzyło dla siebie zabawki samodzielnie. Inną ważną funkcją, jaką zabawki pełnią to umiejętność zachowania w grupie. Widać to przede wszystkim w przedszkolu, kiedy dzieci muszą się zabawkami podzielić lub też bawić się nimi razem z innymi dziećmi. To doskonale może uczyć zdrowego współzawodnictwa, ale i umiejętności działania wspólnie w grupie.

Baczny rodzic od razu zobaczy tam lidera, a także inne ciekawe cechy, które rozwiną się w przyszłości. Dając dziecku zabawki, można odnaleźć w swoich pociechach zmysł analityczny, logiczny, matematyka lub wręcz przeciwnie, humanistę. Poza tym dzieci również uczą się tego, że po zabawie, należy wszystko posprzątać, a te nawyki na pewno łatwiej rozwinąć w formie rozrywkowej. Dzieci lubią także zabawki w postaci łamigłówek, zadań, szarad, ponieważ to daje im niezwykłą okazję do rozwoju tych obszarów mózgu odpowiedzialnych za szukanie nowych rozwiązań. Oczywiście stopień trudności powinien być dopasowany do wieku dziecka, aby mogło ono temu łatwo sprostać.

Redakcja portalu tj24.pl zaprasza wszystkich rodziców do sklepu z ubrankami dla dzieci ubierzdziecko.pl z racji na bardzo wysoką jakość towarów i przystępne ceny. Można tam też znaleźć fantastyczne pluszaki.

One Comment

  1. Ja do tej pory pamiętam czym się bawiłam, więc wiem jakie to ważne dla dzieci, skoro pamięta się później przez całe życie 🙂 To przywiązanie się pamięta…

    Reply

Post Comment