Gdzie najlepiej umieścić kominek?
Twój Dom

Gdzie najlepiej umieścić kominek?

Planujesz montaż kominka w swoim domu i zastanawiasz się jakie miejsce będzie odpowiednie? Zazwyczaj przyjmujemy, że musi ono znajdować się w centralnej części salonu. Na co zwrócić uwagę? Co jest istotne podczas montażu? Poniżej znajdziecie kilka rozwiązań.

Jeśli sami zdecydujemy się na zaprojektowanie kominka w domu, przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na wymagania techniczne, a dopiero potem kierować się wygodą oraz estetyką. Dotyczy to szczególnie montażu kominków, które wymagają wbudowanej instalacji. Pamiętajmy także o kwestii bezpieczeństwa. Bardzo ważne jest również to, aby zadać sobie na samym początku pytanie: jaką funkcję ma spełniać kominek w naszym domu? Czy ma on być głównym źródłem ciepła? A może ma spełniać wyłącznie funkcję dekoracyjną?

Na co zwrócić uwagę

Kominek powinniśmy zamontować blisko komina, aby komunikacja z nim nie była utrudniona. Podłoże w miejscu ustawienia kominka musi być wytrzymałe i odporne na obciążenie od około 400 do 900 kg w zależności od rodzaju obudowy oraz wkładu kominka.

Oprócz tego musimy pamiętać, żeby w pobliżu kominka (w ścianie) nie znajdowały się żadne przewody elektryczne czy instalacja gazowa. Bardzo ważne, aby w pomieszczeniu, w którym ma znaleźć się kominek, doprowadzone było świeże powietrze z zewnątrz. Do tego musimy zadbać o właściwą wentylację w poszczególnych pomieszczeniach.

Kominek powinien być usytuowany w taki sposób, by nie zaburzał funkcjonalności pomieszczenia oraz poruszania się w danym miejscu. Pamiętajmy także o odpowiednim ustawieniu sprzętów wokół kominka. Nie należy umieszczać telewizora naprzeciw kominka, ponieważ ogień może odbijać się ekranie, uniemożliwiając oglądanie. Zabezpieczmy także podłogę wokół kominka – powinna być wyłożona materiałem niepalnym.

Obejrzyj piece na szalonymax.pl – duża dostępność, szeroki wybór

Gdzie go umieścić?

Jeśli kominek ma pełnić funkcję grzewczą, powinien być usytuowany w centralnym punkcie domu. W ten sposób będzie on w stanie nagrzać jak największą powierzchnię. Najczęściej lokalizuje się go w salonie, gdzie spędzamy najwięcej miejsca i najbardziej dbamy o funkcję dekoracyjną. Nie zmienia to faktu, że niektórzy decydują się na umieszczenie kominka w sypialni, czy nawet w łazience tworząc tym samym niesamowicie klimatyczne miejsca wypoczynku. Najważniejsze, aby kominek był tak zlokalizowany, by móc przy nim usiąść lub być skierowanym w jego stronę.

Kominek często umieszcza się także na ścianie zewnętrznej, która jest zazwyczaj najchłodniejsza, szczególnie jeśli znajdują się na niej okna. Umieszczenie kominka na tej ścianie pomoże ochronić przed utratą ciepła. Dodatkowo daje to możliwość zamontowania kominka od drugiej strony, np. w ogrodzie, który może posłużyć latem jako grill.

Kominek możemy umieścić także w narożu domu, szczególnie jeśli mamy do dyspozycji niewielkie pomieszczenia. W ten sposób możemy stworzyć ciekawy i przytulny kącik, który będzie odseparowany od centralnego punktu pokoju. Taki rodzaj kominka ciekawie komponuje się ze stylowi i nowoczesnymi wnętrzami.

One Comment

Post Comment