Prawnik na budowie – infrastruktura drogowa z punktu widzenia prawa
Twoje Budownictwo

Prawnik na budowie – infrastruktura drogowa z punktu widzenia prawa

Kilka lat temu dużo mówiło się o tym, że Polska jest w budowie. Rzeczywiście w kraju nad Wisłą realizowano wówczas masę projektów, związanych z tworzeniem i rozwojem głównie infrastruktury drogowej. Choć wiele z nich już ukończono, to jednak jeżdżąc po Polsce, wciąż można natknąć się na niejeden plac budowy.

Każdy z nich to miejsce wytężonej pracy architektów, wykonawców i specjalistów z różnych branż. Rzadko kiedy widać na nich prawnika, ale warto pamiętać, że w czasie tworzenia projektu drogi, jak również podczas realizowania jego kolejnych etapów, niejeden adwokat jest zaangażowany do działania. Inwestycje liniowe, w tym między innymi budowa dróg w Polsce, to wielkie wyzwanie. Nie tylko logistyczne, ale również formalne.

Dokumentacja dotycząca takiego projektu obejmuje wiele tomów akt. Począwszy od wniosków, przez pozwolenia, umowy o współpracę czy różnego rodzaju oświadczenia. Pracy z tym związanej jest tak dużo, że niektóre kancelarie prawne nawet specjalizują się w inwestycjach tego typu.

Prawne aspekty inwestycji liniowej

Zleceniodawcą w takim wypadku może być zarówno podmiot prywatny, jak i publiczny. Klientami kancelarii specjalizujących się w inwestycjach liniowych są zatem przedsiębiorcy lub instytucje. Każdy inwestor potrzebuje bowiem fachowego prawnego wsparcia już na etapie projektowania inwestycji.

Pod adresem http://www.czd.com.pl znajduje się oferta usług Centrum Zaopatrzenia Drogowego – materiały, narzędzia i usługi związane z budownictwem drogowym

Pod uwagę należy bowiem wziąć chociażby konieczność wykupu ziemi, przestrzegania przepisów dotyczących ochrony środowiska czy tych związanych stricte z budownictwem. Nawet wykonawcy pracujący w tej branży od lat nie zawsze nadążają za zmianami w prawie. Do tego właśnie potrzebni są im prawnicy. Najlepiej specjaliści w tym temacie, ponieważ inwestycje liniowe to nie zwykły projekt. Wymaga on natomiast wszechstronnej wiedzy oraz obserwowania poczynań ustawodawcy na wielu frontach.

Nie tylko tych związanych z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń czy wykupem ziemi, ale również ochroną naturalnych ekosystemów oraz rozwiązywaniem konfliktów pomiędzy podmiotami, zaangażowanymi w realizację projektu inwestycyjnego. Na co dzień dzięki obecności prawnika inwestorowi łatwiej podejmować decyzje i planować pracę.

W sytuacjach konfliktowych, na przykład w przypadku sporu z podwykonawcą, taki specjalista jest niejednokrotnie głosem rozsądku. Studzi emocje i patrzy na dany problem profesjonalnym okiem. Przydaje się ono zarówno na wstępnym etapie planowania, jak i później adres url.

Uwaga, prawnik na drodze

Zaangażowanie prawników może wydawać się zbędnym kosztem, a ich udział w różnych postępowaniach bywa odczytany jako przesadna reakcja. W rzeczywistości jednak bardzo oni pomagają, ponieważ biorą na siebie skomplikowane formalności. Coś, na czym ani zleceniodawca, ani wykonawca nie muszą się znać. Każda ze stron powinna zatem mieć prawne wsparcie do załatwiania spraw związanych z dokumentacją czy negocjowaniem. Jak już wspomniano, prawnicy rzadko kiedy pojawiają się w miejscu budowy drogi.

A jednak wiele dni czy tak zwanych roboczogodzin poświęcają na to, aby budowa dróg w Polsce przebiegała możliwie bezproblemowo. A gdy jakiś kłopot się pojawi, wówczas wkraczają do akcji.

One Comment

Post Comment