Rodzaje paneli fotowoltaicznych na rynku
Twoja Technologia

Rodzaje paneli fotowoltaicznych na rynku

W dobie coraz większej popularności odnawialnych źródeł energii warto zainteresować się ogniwami fotowoltaicznymi. Na rynku dostępnych jest kilka podstawowych rodzai różniących się od siebie technologią produkcji, a co za tym idzie ceną oraz sprawnością. Warto poznać kilka podstawowych informacji na ich temat, aby móc efektywnie wybrać najlepszą dla nas opcję.

Najprostszym rodzajem ogniw są panele amorficzne. Wykonane one są z cienkich warstw krzemu naklejonych na innym materiale. Cechują się niską ceną, a co za tym idzie najniższą ceną spośród wszystkich typów. Ich dużą zaletą jest jednak wyższa sprawność w dni pochmurne, ponadto bardzo dobrze znoszą pracę w wysokich temperaturach, przez co są stosowane w warunkach pustynnych. Ich sprawność waha się w przedziale 6-10%. Od dawna stosowano je w małych urządzeniach, które wspomagały się energią słoneczną, na przykład w kalkulatorach, ponadto większość tanich lamp solarnych stawianych w polskich ogródkach jest wyposażona właśnie w panel amorficzny.

Najpopularniejszym rodzajem ogniw stosowanych w domowych instalacjach są moduły polikrystaliczne. Zbudowane są z ogniw z wykrystalizowanego krzemu. Ich sprawność kształtuje się na poziomie 14-18%, cenowo mieszczą się między amorficznymi, a monokrystalicznymi.

Najbardziej zaawansowanymi technologicznie obecnie rodzajem ogniw są monokrystaliczne, wykonane są z jednego kryształu krzemu. Wysoka sprawność na poziomie 18-22%; jest niestety w tym przypadku okupiona ceną, która jest najwyższa ze wszystkich dostępnych typów. Wraz rozwojem fotowoltaiki przewiduje się spadek cen tych modułów i stopniowy wzrost ich udziału na rynku.

Wbrew pozorom panele fotowoltaiczne nie służą tylko do zasilania domowej instalacji elektrycznej. Gro właścicieli takich urządzeń zwraca się z wnioskiem do zakładu elektroenergetycznego o przyłączenie do sieci. Paradoks tego rozwiązania polega na tym, że operator sieci zobligowany jest do zakupu energii wytworzonej w ten sposób, mimo jej wysokiej ceny. Sytuacja taka jest spowodowana tym, że jest to energia wytworzona z odnawialnego źródła, na co wysoki nacisk kładzie Unia Europejska. Niestety nasz kraj ma mikry udział takich źródeł w ogólnym rozrachunku, niestety takie przyłączenia nie powodują znacznych zmian w tych statystykach.

Ze względu na polskie warunki pogodowe i geograficzne nikt nie jest w stanie całkowicie uniezależnić się od energii z sieci. Wertując internet i ogólnodostępne wywody można jednoznacznie stwierdzić, że tylko od czerwca do sierpnia uzysk oraz czas działania promieni słonecznych jest zadowalający. Oczywiście dotyczy to przypadku, kiedy Słońce jako dostarczyciel energii nie jest przesłonięte chmurami. Systemy magazynowania wciąż są zbyt niedoskonałe, aby gromadzić duże nadwyżki mocy.

Planując instalację solarną należy dokładnie skalkulować koszty. Ogniwa to tylko część wydatków. Wysoką cenę niestety ma serce układu: inwerter To on pozwala na przekształcenie niskiego napięcia stałego na żądane 230V o przebiegu zmiennym. Dobre falowniki mają swoją cenę, nie warto jednak oszczędzać, ponieważ tylko takie dadzą nam gwarancję długiego użytkowania.

Według różnych wyliczeń czas zwrotu inwestycji trwa przynajmniej kilkanaście lat, i to w przypadku, gdy nic się nie zepsuje. Akumulator będzie miał problem przeżyć tak długi okres, trudno na dzień dzisiejszy ocenić żywotność falownika. Czas życia ogniw określa się na 30 lat. Dofinansowanie z Unii Europejskiej zdecydowanie polepsza opłacalność inwestycji, ale decyzję o budowie instalacji poprzedźmy chwilą zastanowienia i obliczeń z kalkulatorem w ręku.

 

One Comment

  1. Mimo że ten temat jest już trochę w opinii publicznej to mało kto rozróżnia rodzaje paneli tak naprawdę. Fajnie że promowana jest wiedza o tej technologii

    Reply

Post Comment