Czy rozwój technologiczny zawsze jest dobry?
Twoja Technologia

Czy rozwój technologiczny zawsze jest dobry?

Dwudziestopierwszowieczny rozwój technologiczny bardzo często rozpatruje się w kategoriach tego, co daje ludzkości najwięcej korzyści i posiada zdaje się najwięcej zalet. Nic dziwnego – taki pogląd na technologię jest konsekwencją jej dynamiki, która wraz z kolejnymi latami coraz bardziej nabiera tempa, przyzwyczajając szczególnie młode osoby do świata, który przez cały czas pędzi do przodu. Warto jednak zastanowić się, czy rozwój technologiczny ma tylko tę jedną, dobrą stronę.

Co dobrego? 

Lista zalet rozwoju technologicznego jest niewątpliwie długa i może zahaczać o takie dziedziny życia jak między innymi medycyna, ekonomia czy komunikacja – zarówno ta o charakterze komunikowania się między ludźmi, jak i ta, w której chodzi o transport. Nieśmiało można stwierdzić, że tak duże zalety nie tylko w wyżej wymienionych dziedzinach sprawiają, że zagrożenia są delikatnie przyciemnione, przez co dla wielu ludzi niedostrzegalne.

Fakt, że rozwój technologiczny nie zawsze jest dobry i działa korzystnie nie oznacza jednak, że powinniśmy odbierać mu zasługi, czuć przed nim strach, wpadać w panikę czy całkowicie go odrzucić. Warto jednak spojrzeć w innymi kontekście na technologię, a konkretniej na to, co może przynieść ludzkości w przyszłości.

Przyjmowanie zamówień i rezerwacja online – Bookero – system rezerwacji online

Co złego?

Tym, co może budzić największe obawy, jest rozwój technologii wojskowej, która w zawiłościach i charakterze dzisiejszej polityki światowej może zostać prędzej czy później użyta, co może przynieść dla całej Ziemi bardzo poważne konsekwencje. Warto również uwzględnić to, że rozwój technologii dla obronności kraju implikuje rozwój takich rozwiązań, które mają za zadanie technologicznie przewyższyć obronę danego kraju.

Odrzucenie jednak jakiejkolwiek formy obrony nie może być jednak przeprowadzone, głównie przez to, że tak olbrzymie arsenały broni znajdujące się w posiadaniu wielu krajów narzucają wręcz to, by technologia obronnościowa była ciągle udoskonalana i rozwijana.

Kolejne zagrożenie dotyczy sfery ekonomicznej. Bardzo często możemy już dzisiaj usłyszeć głosy, że przyszła praca robotów czy innych form zalgorytmizowanych rozwiązań przyniesie zarówno niewykwalifikowanym, jak i wykwalifikowanym pracownikom i robotnikom utratę pracy i bezrobocie. Właśnie z tego względu już dzisiaj debatuje się nad wprowadzeniem specjalnego opodatkowania na roboty, które miałoby w pewnej części chronić pracowników.

Dwie strony medalu

Zawsze, kiedy ma się na uwadze konkretne zjawisko, niezależnie od tego czy jest krótko- czy długofalowe, powinniśmy dostrzegać zaróno jego zalety, jak i wady. Warto pamiętać o tym, że nic nie jest zero-jedynkowe, a postrzeganie świata jedynie w kolorze czarnym i białym niesie ze sobą o wiele więcej zagrożeń. Należy dostrzegać to, co może mieć barwę szarą, i znajduje się pomiędzy zerem a jedynką – dzięki temu możemy znaleźć wyjaśnienia wielu zjawisk, między innymi społeczno-kulturowych. Jedno jednak jest pewne – bez względu na nasze postrzeganie rozwój technologiczny nabierze jeszcze tempa.

Post Comment