Jak stać się prawdziwym górskim turystą?
Twoja Turystyka

Jak stać się prawdziwym górskim turystą?

Godziny spędzone na szlaku i kilometry, które zostawiają ślad na trekkingowych butach i psychice — tak wygląda droga przeciętnego turysty górskiego. Czy piesza wędrówka daje coś oprócz pięknych widoków? Jak profesjonalizować wspinaczkę? Szlaki w górach prowadzone są w taki sposób, że oprócz niezaprzeczalnych aspektów zdrowotnych i sportowych, zyskuje się także niepowtarzalne walory krajobrazowe.

Pierwsza górska wędrówka

Sporządzenie planu i research sprawi, że droga będzie bezpieczniejsza i łatwiejsza do pokonania. Na początek warto skupić się na niskich górach, w których można potrenować trekking. Długość trasy należy dobrać do własnych możliwości i doświadczenia. Niezbędne jest sprawdzenie pogody i znalezienie trasy, którą można pokonać przed zmierzchem, zakładając niewielkie opóźnienia. W celu zminimalizowania ryzyka ważne jest unikanie stromych podejść i przejść wymagających specjalistycznego sprzętu.

Jaki sprzęt na początek?

Nie ma w górach widoku bardziej mrożącego krew w żyłach od turystek w tenisówkach, albo – co gorsza – na obcasach. Do rzadkości nie należą też osoby bez odpowiedniego ubrania. Warto porozmawiać z bardziej doświadczonymi turystami i dowiedzieć się, które marki outdoorowe sprawdzą się najlepiej. Podstawą są dobre buty trekkingowe, koniecznie z zabudowaną kostką (niższe nadają się na równiny i leśne poszycie). Muszą stabilizować stopę z kostką, odprowadzać wilgoć na zewnątrz, mieć podeszwę o dobrej przyczepności i przeciwdeszczową membranę.

Oprócz butów istotną funkcję pełni ubranie. Nie może krępować ruchów i musi być adekwatne do panujących warunków atmosferycznych. Warto zainwestować w specjalistyczne spodnie z odpinanymi nogawkami, ale można też zabrać ze sobą spodnie za kolano i długie. W górach ważne są tkaniny — powinny oddychać, schnąć w ekspresowym tempie i być wytrzymałe. Bielizna termoaktywna przyda się niezależnie od pogody.

Plecak w wersji minimal powinien mieć nie więcej niż 30 litrów pojemności. Z powodzeniem zmieści się w nim kurtka przeciwdeszczowa (bez względu na porę roku), polar i potrzebne akcesoria. Czapka, rękawiczki, komin na szyję, apteczka wyposażona w materiały opatrunkowe i plastry, zapas wody lub ciepłej herbaty w termosie, latarka, naładowany telefon, kontakt do GOPR-u, krem z filtrem, prowiant oraz folia ochronna NRC — to wszystko stanowi bazę ekwipunku górskiego turysty.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Niezależnie od tego, czy pierwszy start zorganizowany jest w niskich, czy wysokich górach, wartością nadrzędną jest bezpieczeństwo. Dotyczy bagażu zabieranego w góry, ubrania, ale i sposobu wędrówki. Za szybkie tempo sprawi, że organizm szybko będzie przeforsowany, a człowiek zniechęcony do dalszej drogi. Trzeba pamiętać, że także schodzenie jest męczące i należy zostawić sobie na nie wystarczająco dużo siły. Aby dobrze rozłożyć wysiłek, trzeba robić co jakiś czas postoje, nawadniać się, dostarczać organizmowi cukru i trzymać się wyznaczonej trasy.

Piesze wędrówki po górach to popularny sposób na spędzanie czasu. Odpowiednie wcześniejsze przygotowanie sprawia, że w górach czujemy się pewniej i bezpieczniej. Dziś marzenia o ośmiotysięcznikach mogą się naprawdę spełnić, ale każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku.

One Comment

Post Comment