Czy znikanie zawodów może być problemem przyszłości?
Twoja Technologia

Czy znikanie zawodów może być problemem przyszłości?

W dyskusjach naukowych notorycznie słychać dowody świadczące o jakiegoś typu troskach o przyszłą perspektywę zawodów na świecie. O ile teraz to może nie stanowić jeszcze problemu, o tyle za kilkanaście lat maszyny aktywne wg algorytmów mogłyby być o wiele wartościowszymi pracownikami aniżeli kadra pracownicza. Jak w stosunku do tego zapowiada się przyszłość dla ludzkości?

Aktualnie mówi się, że w nieodległej przyszłości zniknie nawet kilkadziesiąt zawodów. Praca realizowana przez zatrudnione osoby zastąpiona zostanie pracą maszyn. Największe zagrożenie obejmuje oczywiście te zawody, które nie wymagają dużych umiejętności. Menedżerowie zarządzający przedsiębiorstwami, opierającymi się na fizycznej pracy pracowników, powoli wprowadzają do całościowej działalności maszyny. Należy zaznaczyć, czemu to podejście tak bardzo opłaca się przedsiębiorstwom.

Zdaje się, że wykorzystywanie algorytmizowanych robotów w swej pracy jest nadzwyczaj kosztowne. To prawda, jednakże należy podkreślić, iż inwestowanie w to zdoła w szybki sposób zwrócić się, jako że produktywności robota nie można porównać z efektywnością człowieka. Maszyna nie wymaga dni wolnych, również nie choruje, może pracować z tą samą efektywnością przez 7 dni w tygodniu. To rzecz jasna z tych powodów praca maszyny mogłaby być niepewna dla ludzi w takim znaczeniu, że ci nie zdołaliby zdobyć pracy.

Ostatnimi czasy dyskutowało się donośnie o inicjatywie opodatkowania robotów, ponieważ mogłoby to w pewien sposób zahamować ekspansję maszyn. Posiada to swych zwolenników a także przeciwników, jednakowoż akcentuje jeden zasadniczy aspekt – roboty będą wykorzystywane coraz częściej w pracy różnego rodzaju i przez przedsiębiorców zajmujących się na przykład przemysłem.

Trzeba położyć nacisk na to, że kadra pracownicza nie zostanie podmieniona w stu procentach przez maszyny. Przez cały czas będzie poszukiwana doświadczona osoba do ich obsługiwania i nadzorowania, a więc tak nie jest, iż przepadną profesje w ogóle. Dyskutuje się też, iż za jakiś czas ludziom w zupełności wystarczy czterogodzinny dzień pracy, bo zdecydowana większość działań wykonywana będzie przez innowacyjne technologicznie maszyny.

Post Comment